کف پوش پلی یوریا کف پوش پلی یوریا .

کف پوش پلی یوریا

کار با رزین اپوکسی

با محرمانه آموزشهای قدم به قدم منش عمل با رزین اپوکسی به لهجه بی آلایش همپا شما هستیم . در این خصوصی آموزشی از خصلتهای رزین اپوکسی تا راه عمل با رزین اپوکسی به طور بدون نقص و به زبان ساده توضیح داده می‌گردد .
در ادامه با قسمت نخستین این محرمانه آموزشی با ما همپا گردید . .
مقدمات
کار با رزین اپوکسی (1)

اصطلاحاتی
که قبل از کار با اپوکسی باید بدانید : پروسه
پخت(سخت شدن) رزین اپوکسی اختلاط هاردنر و رزین اپوکسی آغاز یک واکنش شیمیایی میباشد که آن را از حالت مایع به جامد تبدیل می نماید . کل این بازه زمانی واکنش شیمیایی را ‌ curing time یا مقطع سخت(پخت) شدن می گویند . شرایط ژل شدن نیز حالتی میباشد که در حد فاصل میان وضعیت مایع و دشوار شدن رخداد می‌افتد و مطابق صورت 1می‌باشد .
پخت اپوکسی در سه تراز ذیل خلاصه می‌شود:
شکل
1-مراحل پخت رزین اپوکسی ترکیب شده با هاردنر و تاثیر دما بر آن شکل
1-مراحل پخت رزین اپوکسی مخلوط گردیده با هاردنر و تاثیر دما بر آن

 

کف پوش پلی یوریا
1-زمان
قابل اعمال(حالت مایع) به مقطع زمانی گفته می‌شود که ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر همچنان مایع بوده و ویسکوزیته آن ارتقاء نیافته میباشد و قابلیت اعمال در محل فعالیت را دارااست و به صورت ظرف و قالب در میاید . همگی مراحل اعمال می‌بایست در همین بازه هنگامی انجام شود تا در انتهای کار، یک لینک و پیوند پلیمری مستحکم بدست آید .

 


رزین
اپوکسی

 


2-پخت
اولیه(حالت ژل) در این مرحله، ادغام رزین اپوکسی و هاردنر استارت به محکم شدن مینماید و امکان عمل کردن و اعمال را از دست می دهد بطوریکه موقعیت چسبناکی پیدا کرده و دیگر بخود صورت نمی‌گیرد . در‌صورتی‌که نیاز به اعمال لایه دوم و اکثر باشد بطوریکه بصورت شیمیایی به لایه اول بچسبد، می‌بایست در همین سطح اعمال گردد زیرا هنوز واکنش شیمیایی ادغام اپوکسی به نقطه پایان نرسیده می‌باشد .

 

 

 

3-پخت
نهایی(حالت جامد) در این شرایط مخلوط اپوکسی بصورت جامد درآمده می‌باشد و قابلیت و امکان شکل‌ دهی و ساب پذیری را داراست . در این تراز مرحله عمل با ناخن انگشت فرو نمی‌رود و مخلوط اپوکسی پس از هفت روز به 95 درصد مقاومت نهایی خود رسیده است، لذا در این سطح میتوان همه گیره‌ها و فیکسچرها را انقطاع کرد . پنج درصد باقی ما‌نده از استحکام هم سپس از هفت روز استحصال می شود . بایستی دقت داشت در حالتی که در این تراز نیاز به لایه دوم و بیشتر باشد، ترکیب نو اپوکسی دیگر بصورت شیمیایی به لایه اولیه نخواهد چسبید و می‌بایست ابتدا همه روند آماده سازی مرحله و تمیزکردن آن بر روی مرحله اول انجام گردیده و سپس اقدام کرد(جهت آشنایی با روند آن، بخش مهیا سازی سطح را مطالعه کنید) .

 

مفهوم
مقطع پخت(Curing time) بیشتر زمان کار با اپوکسی دربرگیرنده زمان اعمال و سخت شدن آن میگردد . برهه زمانی اعمال، بازه برهه زمانی در دسترس جهت اختلاط،اعمال، هموارسازی(Leveling)، شکل دهی، مونتاژ و تثبیت می‌باشد .
مقطع مشقت بار شدن یک اپوکسی از آنجایی اهمیت داراست که انتخاب کننده موردها زیر خواهد بود:
مدت
زمان توقع جهت باز کردن بست‌ها و فیکسچرها زمان
زمان انتظار جهت ساب زدن و سمباده زنی و اعمال مرحله نو یا این که سطح بعدی فرایند


دو عامل گزینش کننده و زیاد مهم در بازه کار با مخلوط اپوکسی و پخت آن، سرعت پخت کنندگی هاردنر و دمای اپوکسی می‌باشد:
سرعت
(پخت کنندگی) هاردنر هر هاردنری دارنده یک دمای اید‌‌ه‌آل مشقت بار کنندگی است . تقریباً در گستره دمایی 15+ تمامی ادغام هاردنر و اپوکسی فرایند فوق الذکر را طی خواهند کرد ولی سرعت واکنش آن ها بشدت متعلق به دمای محفظه می باشد . اهمیت گزینش درست مدل هاردنر با توجه به موقعیت و دمای فعالیت و همچنین گونه کار، می تواند دوران اعمال مناسبی را در اختیار قرار دهد . معمولاً این داده ها بر روی لیبل و ورقه اطلاعات جنس درج شده‌اند و در قسمت Pot life می‌توانید آن را بیابید .

Pot life اصطلاحی است که برای مقایسه سرعت پخت هاردنرهای مختلف از آن استفاده می شود . اصطلاحاً واحدی از زمان می‌باشد که مقدار مشخصی از ترکیب اپوکسی(معمولاً 100 گرم) در دمای معمول(72 سکو فارنهایت/22 رتبه سانتی‌گراد) بصورت مایع باقی میماند . از آنجایی که در اندازه‌گیری Pot life اندازه و حجم معینی از ترکیب اپوکسی و هاردنر بکار می رود لذا عموماً بازه Pot life از برهه زمانی قابل اعمال(که معمولاً بصورت یک فیلم 2-4 میلی‌متری است) به مراتب کمتر است .

 

 

بخشهای
دیگر آموزش که به مرور کامل شدن خواهند شد :
فرایند
پخت(سخت شدن) رزین اپوکسی
رویکرد
توزین و مخلوط کردن رزین اپوکسی
پرکننده
ها و افزودنی های رزین اپوکسی
فراهم
سازی مرحله جهت اعمال رزین اپوکسی
پوشش
آخری جهت محافظت از رزین اپوکسی
تمیزکردن
و کندن رزین اپوکسی از سطح

دمای
اپوکسی هرچه دمای ادغام اپوکسی عمده باشد، پخت آن سریعتر خواهد بود(مطابق صورت 1) . دو دلیل دمای محفظه و گرمازایی حاصل از عکس العمل شیمیایی هاردنر با اپوکسی، بر مقطع طاقت فرسا شدن آن موءثر هستند .

خواسته از دمای محیط دمای هوا یا این که موادی می باشد که در ارتباط با اپوکسی قرار دارا‌هستند . عموماً دمای هوا را همان دمای محیط در حیث میگیرند مگر آنکه مخلوط اپوکسی بر روی سطحی با دمای متفاوت با هوا اعمال گردد . بطور کلی هرچه دمای هوا اکثر باشد اپوکسی هم سریعتر دشوار می گردد .

 

در اختیار گرفتن
بازه پخت -جهت
کنترل سرعت پخت در دمای آب و هوایی گرم اقدامات ذیل موءثر خواهند بود:
در چهره امکان از هاردنری با سرعت پخت و یا این که عکس العمل پذیری کمتر استفاده شود .
ادغام کمتری از اپوکسی تهیه شود تا سریعتر مصرف شود .
ترکیب اپوکسی در ظرفی با مساحت بیشتر(مانند ظرف رولر نقاشی) ریخته شود تا دمای حاصل از واکنش در محفظه متفرق گردیده و مقطع اعمال بیشتری در دسترس قرار گیرد .


برچسب: کف پوش پلی یوریا،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۴۱:۰۸ توسط:alipour موضوع: نظرات (0)